Yapay Zeka

En Çok Kullanılan Yapay Zeka Kütüphaneleri

En Çok Kullanılan Yapay Zeka Kütüphaneleri

Yapay zeka (AI) hızla gelişen bir alandır ve teknolojinin nasıl düşünüleceği ve olasılıkları hakkında değiştirmiştir. AI'ın temel bileşenlerinden biri, kütüphaneler ve çerçevelerin kullanımıdır. Bu, geliştiricilerin çözmeye çalıştıkları spesifik sorunlara odaklanmalarını sağlar. Bu makalede, en yaygın kullanılan AI kütüphanelerini, TensorFlow, Keras, PyTorch, scikit-learn ve Caffe dahil, tartışacağız.

Google tarafından geliştirilen TensorFlow, makine öğrenimi ve derin öğrenim için en popüler açık kaynak kütüphanelerinden biridir. Sanayi ve akademide araştırmacılar ve mühendisler tarafından, görüntü ve konuşma tanıma, doğal dil işleme ve tahmin analitiği gibi çeşitli görevler için modeller oluşturmak ve yayınlamak için kullanılır. TensorFlow, modelleri oluşturmak ve yayınlamak için geniş bir araç seti sunar, önceden inşa edilmiş modeller kütüphanesi, model performansını analiz etmek için bir görselleştirme aracı ve birden fazla platformda modelleri yayınlamak için esnek bir mimari içerir.

Keras, TensorFlow üzerinde çalışan yüksek seviye bir sinir ağları API'sidir. Derin öğrenim modelleri oluşturmak ve eğitmek için basit ve anlaşılır bir arayüz sağlar. Keras, TensorFlow ile çalışmanın karmaşıklığının çoğunu gizler, böylece geliştiriciler hızlı bir şekilde prototip ve farklı model mimarları ile deneyler yapabilir. Keras ayrıca TensorFlow, Theano ve CNTK gibi çoklu arka uçları destekler, derin öğrenim modelleri oluşturmak için çok yönlü bir araçtır.